Po co mi filtr?
Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – mamy nadzieję – piękna, słoneczna pogoda. To idealny czas na wypoczynek czy spotkania z przyjaciółmi. Warto wtedy pamiętać o zabezpieczaniu swojej skóry produktami chroniącymi ją przed promieniowaniem zarówno w słoneczne dni jak i w te bardziej pochmurne, ponieważ promieniowanie dociera do naszej skóry mimo, że słońca nie widać.
Promieniowanie słoneczne ma zarówno pozytywne jak i negatywne skutki dla naszego organizmu. Ekspozycja na słońce jest niezbędna w do produkcji witaminy D, która pomaga w absorpcji wapnia i wzmocnieniu naszych kości. Jednak nadmierne lub niechronione wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne może prowadzi do poważnych problemów, takich jak: poparzenia słoneczne, przyspieszenie powstawania zmarszczek, plam pigmentacyjnych oraz zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.
Jak wybrać właściwy filtr?
Filtry przeciwsłoneczne to kluczowy element ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wprowadzając je do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko uszkodzeń skóry.
W poszukiwaniu właściwego kosmetyku warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Upewnij się, że filtr posiada szerokie spektrum działania, zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Sprawdź również wysokość czynnika ochrony przeciwsłonecznej – SPF, który określa jak długo można przebywać na słońcu, bez ryzyka poparzenia.
Ważne, aby filtr był dobrany odpowiednio do potrzeb Twojej skóry. Warto zwrócić uwagę na konsystencję oraz rodzaj filtru obecnego w składzie kosmetyku.
Filtry fizyczne, chemiczne, mineralne czy mieszane?
Filtry fizyczne zwane również mineralnymi działają na zasadzie odbijania od skóry promieniowania UV. Zaliczają się do nich tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Nałożone na skórę, tworzą na jej powierzchni barierę uniemożliwiającą przenikanie promieni słonecznych w głąb skóry.
Filtry chemiczne działają na zasadzie absorpcji (pochłaniania) promieniowania UV. Zaliczają się do nich Octocrylene, Benzophenone-3, Homosalate. Po nałożeniu na skórę wchłaniają promieniowanie UV i przekształcają je w nieszkodliwe ciepło.
Filtry mieszane stanowią połączenie filtrów fizycznych i chemicznych.
Zarówno filtry fizyczne jak i chemiczne są bezpieczne dla skóry i skutecznie chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybór odpowiedniego filtra jest uzależniony od typu skóry i indywidualnych potrzeb.
Masz wątpliwości, jaki filtr będzie dobry dla Ciebie? Skonsultuj się z naszymi kosmetologami, chętnie pomogą dobrać właściwy kosmetyk.