Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest mimowolnym upuszczaniem niewielkich ilości moczu w trakcie wysiłku fizycznego, kaszlu lub kichania, bez uczucia parcia. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej. Problem ten dotyczy wielu osób, nie tylko tych w dojrzałym wieku. Przyczyny, które mogą powodować osłabienie mięśni dna miednicy, to: rozciągnięcie mięśni (szczególnie po porodzie siłami natury), siedzący tryb życia, otyłość, nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, niedobór estrogenów w okresie menopauzy.
Jak wygląda zabieg?
Zastosowanie lasera w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu jest terapią nieinwazyjną polegającą na fototermicznym napinaniu i obkurczaniu powięzi śródmiednicy i powięzi dna miednicy. Do przeprowadzenia zabiegu używa się lasera Erbowo-Yagowego o długości fali 2940 nm. Dostarczana energia cieplna lasera osadza się w tkance śluzówki, powodując przebudowę kolagenu i w konsekwencji kurczenie się powięzi miednicy i tkanki dna miednicy. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest o wiele mniej inwazyjne niż tradycyjne chirurgiczne metody leczenia tej przypadłości.
Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych zajęć, jednakże należy unikać wysiłku powodującego ucisk na pęcherz oraz przez tydzień unikać aktywności seksualnej.
Dla osiągnięcia efektu zaleca się wykonanie minimum 2 zabiegów w miesięcznych odstępach.